Erinevus lehekülje "EID rakendusjuhend toorik" redaktsioonide vahel

Allikas: eid.eesti.ee
Jump to navigation Jump to search
 
(ei näidata 2 kasutaja 94 vahepealset redaktsiooni)
2. rida: 2. rida:
 
<tr>
 
<tr>
 
<td>
 
<td>
Toorik: ID-kaart ja mobiil-ID infosüsteemides: <br>
+
ID-kaart ja mobiil-ID infosüsteemides: <br>
 
kus, milleks, kuidas.
 
kus, milleks, kuidas.
 
<div style="font-size:12px;">
 
<div style="font-size:12px;">
Read in English: [[EID_application_guide|eID Application Guide for Software Developers]]
+
Read in English: ... <!-- [[EID_application_guide|eID Application Guide for Software Developers]] -->
 
</div>
 
</div>
 
</td>
 
</td>
11. rida: 11. rida:
 
</tr>
 
</tr>
 
</table>
 
</table>
 
+
[[Pilt:id_kaart_u1.png|left|ID-kaart]]
= Sissejuhatus =
+
== Sissejuhatus ==
 
+
<!-- [[Pilt:idcard_u1.jpg|right|ID-kaart]] -->
Meie juhend on mõeldud abiks nii infosüsteemide planeerimisel kui ehitamisel: kus, milleks ja kuidas kasutada eesti ID-kaarti ja mobiil-ID-d (edaspidi lihtsalt eID).
+
Meie juhend on mõeldud abiks nii infosüsteemide planeerimisel kui ehitamisel: kus, milleks ja kuidas kasutada eesti [[EID_lühitutvustus_toorik#ID-kaart|ID-kaarti]], [[EID_lühitutvustus_toorik#Mobiil-ID|mobiil-ID-d]]  ja [[EID_lühitutvustus_toorik#Digitaalne_isikutunnistus|digi-ID-d]] (edaspidi lihtsalt [[EID_lühitutvustus_toorik|eID]]).
  
 
Juhendil on kolm osa:
 
Juhendil on kolm osa:
* Ülevaade rakendustest/stsenaariumidest, kus tasub eID kasutamist kaaluda. Toome näiteid ja analüüse tõenäolisest kasust ja tõenäolistest kuludest.
+
* Ülevaade rakendustest/stsenaariumidest, kus tasub eID kasutamist kaaluda. Toome näiteid ja analüüse tõenäolisest kasust ja tõenäolistest töömahtudest.
* eID reaalse kasutamise tehnilised õpetused ja tarkvaranäited, alustades lihtsaimatest ja jätkates küllalt keeruliste süsteemideni.
+
* eID reaalse kasutamise tehnilised õpetused ja tarkvaranäited, alustades lihtsamatest ja jätkates küllalt keeruliste süsteemideni.
 
* eID tehnoloogilised detailid ja kasulik taustinfo.
 
* eID tehnoloogilised detailid ja kasulik taustinfo.
  
Juhendi sihtrühmaks on seega kõik, kes on seotud infosüsteemide planeerimise, tellimise ja arendamisega. Süsteemide lõppkasutajad ei ole sihtrühmaks: juhend ei räägi näiteks sellest, kuidas ID-kaardi standardtarkvara abil digiallkirja anda.
+
Juhendi sihtrühm on seega kõik, kes on seotud infosüsteemide planeerimise, tellimise ja arendamisega. Süsteemide lõppkasutajad ei ole sihtrühm: juhend ei räägi näiteks sellest, kuidas ID-kaardi standardtarkvara abil digiallkirja anda.
  
Juhend on loodud mitmes etapis. Riigi Infosüsteemide Ameti ja erinevate ettevõtete ning ekspertide koostöös Euroopa Liidu struktuurifondide programmi "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" raames.  
+
Juhend on loodud mitmes etapis, Riigi Infosüsteemide Ameti ja erinevate ettevõtete ning ekspertide koostöös Euroopa Liidu struktuurifondide programmi "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" raames.
  
 
Juhendi sisu kohta käivates küsimustes palume ühendust võtta [mailto:help@ria.ee help@ria.ee], eID arendustegevusega seoses [mailto:abi@id.ee abi@id.ee], projektiga seoses vt [https://www.ria.ee/itt www.ria.ee/itt].
 
Juhendi sisu kohta käivates küsimustes palume ühendust võtta [mailto:help@ria.ee help@ria.ee], eID arendustegevusega seoses [mailto:abi@id.ee abi@id.ee], projektiga seoses vt [https://www.ria.ee/itt www.ria.ee/itt].
  
= Rakendusstsenaariumid =
+
== Rakendusstsenaariumid: kus ja milleks eID ==
 +
<!-- [[Pilt:it_u1.jpg|right|IT]] -->
 +
Laias laastus jagame [[EID_lühitutvustus_toorik|eID]] rakendusstsenaariumid infosüsteemides viide liiki:
 +
 
 +
* <b>Sissepääsukaart</b>. ID-kaart on põhjendatud alternatiiv tavapärasele kontaktivabale RFID-kaardile olukorras, kus (a) kasutajate arv on väga suur ja sageli muutuv (b) turvalisus on üle keskmise oluline (c) kaarti ei kasutata sissepääsuks kümneid kordi päevas. ID-kaart sissepääsukaardina on levinud eeskätt koolides ja raamatukogudes.
 +
** Rakendamise näide ja juhend: [[ID-kaardi kasutamine sissepääsukaardina]]. <!-- [[Rakendamise näide sissepääsukaardina koolides]]. -->
 +
* <b>Kliendikaart</b>. ID-kaarti saab edukalt kasutada erinevates lojaalsusprogrammides (kauplustes, transpordis, raamatukogudes jne) kliendikaardina kliendi kiireks tuvastamiseks. Kasutusmugavus on parem laialt levinud magnetribaga kliendikaartidest ning ka kliendid eelistavad omada rahakotis ainult ühte kaarti kõikide kaupmeeste jaoks.
 +
** Rakendamise näide: [[Case_study_Prisma| Prisma Peremarket]]
 +
** Juhend: [[eID kasutamine kliendikaardina]]
 +
* <b>Sisselogimine</b>. eID põhikasutus on veebirakendusse sisselogimine: turvalisem ja kergem hallata, kui paroolipõhine või Google/Facebooki kaudu sisselogimine. Analoogiliselt saab ka arvutisse sisselogimisel võtta paroolidele alternatiiviks võtta kasutusele ID kaart.
 +
** Rakendamise näide: [[Rakendamise näide Tallinna Tehnikaülikooli õppeinfosüsteemi ja arvutitesse sisselogimisel| Tallinna Tehnikaülikooli õppeinfosüsteemi ja arvutitesse sisselogimine]]
 +
** Juhend: [[eID kasutaja tuvastamiseks veebis/sisselogimiseks]].
 +
* <b>Maksed</b>. Tänu ID-kaardi turvalisusele on võimalik selle baasil realiseerida erinevaid alternatiivseid maksemeetodeid kohtades, kus on oluline vähendada kas maksetele kuluvat aega, sularaha kasutamist või kus teenuse iseärade tõttu pole võimalik muude maksemeetodite kasutamine. Tüüpiline skeem on teostada teenuse pakkumise või kauba müümise hetkel ID-kaardi abil kasutaja turvaline tuvastamine ning tehingu toimumise fakti fikseerimine, et siis kas hiljem või alternatiivses maksekanalis teostada tasumine.
 +
** Rakendamise näide: [[Case_study_Edelaraudtee|Edelaraudtee]]
 +
** Juhend: [[eID kasutamine makseteks]].
 +
* <b>Digiallkirjad ja paberivaba kontor</b>. Digiallkirjastamine paberlepingute ning -kinnituste asemel võimaldab eID rakendamisviisidest potentsiaalselt kõige suuremat kokkuhoidu.
 +
** Rakendamise näide: [[Rakendamise näide: SEB|SEB paberivaba kontor]]
 +
** Juhend: [[eID kasutamine digiallkirjade ja paberivaba kontori korraldamiseks]]
 +
 
 +
<!--
 +
NB! Järgnev on eelmise versiooni tekst, mida sellisena alles ei jäta, kuid kasutame tema osi:
 +
* [[Kasutuselevõtu_analüüs_toorik|Kasutuselevõtu analüüs]]
 +
-->
  
Laias laastus jagame eID rakendusstsenaariumid infosüsteemides nelja liiki. Detailide jaoks kliki pealkirjal:
+
== Kasutamine infosüsteemides: tehnilised õpetused ja näitekood ==
  
* [[ID-kaardi kasutamine sissepääsukaardina]]. Kuigi üldjuhul kasutatakse sissepääsusüsteemides kontaktivabu RFID-kaarte, on ID-kaart põhjendatud alternatiiv olukorras, kus (a) kasutajate arv on väga suur ja sageli muutuv (b) turvalisus on üle keskmise oluline (c) kaarti ei kasutata sissepääsuks kümneid kordi päevas. ID-kaart sissepääsukaardina on levinud eeskätt koolides ja raamatukogudes.
+
Lihtsa kokkuvõttena võimaldab [[EID_lühitutvustus_toorik|eID]] tuvastada kasutajat ja/või anda digiallkirja.  
* [[eID kasutamine kliendikaardina]]
+
Detailidesse minnes saab [[EID_lühitutvustus_toorik|eID]]-d kasutada järgmistel viisidel:
* [[eID kasutaja tuvastamiseks veebis/sisselogimiseks]].
 
* [[eID kasutamine makseteks]].
 
* [[eID kasutamine paberivaba kontori korraldamiseks]].
 
  
= Kasutamine infosüsteemides: tehnilised õpetused ja näitekood =
+
* Dokumentide digiallkirjastamine eID standardtarkvara abil, nagu kirjeldatud eelnevas juhendis: [[eID kasutamine digiallkirjade ja paberivaba kontori korraldamiseks]]. Allkirjastamiseks ei olegi enamikul juhtudel vaja erirakendust ehitada. Kui erirakendus siiski vajalik on, tutvu nii järgnevas toodud väikeste [[Käsurea näiterakendused_toorik|käsurea-näiterakenduste]] kui [[Näiterakendused_toorik|keerukama PHP näiterakendusega]].
  
Lihtsa kokkuvõttena võimaldab eID tuvastada kasutajat ja/või anda digiallkirja.  
+
* [[Kasutaja tuvastamine veebis]]: praktikas kõige olulisem ja samas pea kõige lihtsam rakendus, mis nõuab lisaks konfigureerimisele ka veidi arendustööd. Koostöös veebiserveriga loeb veebirakendus kaardilt kasutaja info, tagades samas, et kasutaja on sisestanud õige PIN-koodi. Peale digiallkirjastamise on see eID põhirakendus. Tehniliselt on kasutaja tuvastamist lihtne ja kiire realiseerida: esimese töötava katseni kulub arendajal ca üks tund. Reaalselt kasutusvalmis süsteem võtab loomulikult rohkem aega, kui üldjuhul mitte üle tööpäeva.
Detailidesse minnes saab eID-d kasutada eeskätt neljal eri viisil:
+
 
 +
* [[EID_kasutamine_olemasolevate_rakendustega_toorik|E-maili turvamine, privaatvõrgud ja arvutisse sisselogimine]]: tegu on harvem kasutatavate rakendustega, mille jaoks ei ole jällegi vaja enda rakendust ehitada, olemasolevate süsteemide seadistamisest piisab. Samas on reaalsetest vajadustest arusaamine ja seadistused ise mittetriviaalsed: nende kasutuselevõtuks tasub hinnata ca üks nädal tööd.
 +
 
 +
* [[Käsurea näiterakendused_toorik|Allkirjastamise, kontrollimise, krüpteerimise]] väikesed käsurea-näiterakendused oma eriarenduste loomiseks: neid saad kasutada eeskätt keerukamate, digiallkirjastamist kasutavate rakenduste ehitamisel konkreetsete komponentidena. Näiterakendused on keeltes C++ ja Java.
 +
 
 +
* [[Näiterakendused_toorik|Keerukam näiterakendus]]: täiskomplekt eID funktsioone, sh digiallkirjastamine ja krüpteerimine, avalduste loomise ja töötlemise rakenduses. Keeled: PHP, .NET, Javascript.
 +
 
 +
Näiterakenduste lähtekoodi saad oma arvutisse kõige lihtsamalt Githubist  [https://github.com/tammet/eid tammet/eid koodihoidlast].
 +
<!--
  
 
* [[Andmete lugemine ilma PIN-koodita]]: lugeda ID-kaardilt välja avalik informatsioon kaardil: nimi, isikukood, (?), <b>ilma</b> PIN koodi küsimata. Selline kasutus on küll suhteliselt väga turvaline, kuid sobib väga hästi kaardi kasutamiseks sissepääsusüsteemis.
 
* [[Andmete lugemine ilma PIN-koodita]]: lugeda ID-kaardilt välja avalik informatsioon kaardil: nimi, isikukood, (?), <b>ilma</b> PIN koodi küsimata. Selline kasutus on küll suhteliselt väga turvaline, kuid sobib väga hästi kaardi kasutamiseks sissepääsusüsteemis.
  
* [[Kasutaja tuvastamine veebis]]: koostöös veebiserveriga loeb veebirakendus kaardilt põhiandmed, tagades samas, et kasutaja on sisestanud õige PIN-koodi. See on eID domineeriv põhirakendus. Tehniliselt on seda lihtne ja kiire realiseerida: esimese töötava katseni kulub arendajal 15 minutit kuni üks tund. Reaalselt kasutusvalmis süsteem võtab loomulikult rohkem aega, kui üldjuhul mitte üle tööpäeva.
 
  
 
* [[Arvutisse sisselogimine]]:  
 
* [[Arvutisse sisselogimine]]:  
50. rida: 76. rida:
 
* [[Digitaalallkirja andmine]]: kõige keerukam ja infosüsteemides kõige harvemini kohatav rakendus. Leiab massilist kasutust pangaülekannete tegemisel internetipangas ja lihtsalt dokumentide digitaalallkirjastamiseks: allkirjastamine on võimalik standardse eID tarkvara abil ja ei nõua tingimata intiimset integratsiooni infosüsteemiga.
 
* [[Digitaalallkirja andmine]]: kõige keerukam ja infosüsteemides kõige harvemini kohatav rakendus. Leiab massilist kasutust pangaülekannete tegemisel internetipangas ja lihtsalt dokumentide digitaalallkirjastamiseks: allkirjastamine on võimalik standardse eID tarkvara abil ja ei nõua tingimata intiimset integratsiooni infosüsteemiga.
  
= Tehnoloogilised detailid ja taustinfo =
+
-->
 +
 
 +
== Tehnoloogilised detailid ja taustinfo ==
 +
 
 +
Nii enne arendustööde planeerimist kui nende käigus on kindlasti kasulik tutvuda järgmiste tehnilist laadi taustmaterjalidega:
 +
 
 +
* [http://id.ee/ eID tarkvara ja juhendite komplekt] AS Sertifitseerimiskeskuselt, vajalikku infot tavakasutajast arendajani.
 +
* [[EID_lühitutvustus_toorik|eID tehniline lühitutvustus]]: ID-kaart, digi-ID, digitempel jne: mis on mis.
 +
* [[EID_funktsioonide_lühitutvustus_toorik|eID tehniliste funktsioonide lühitutvustus]]: kuidas käib autentimine, digiallkirjastamine, krüpteerimine, kontroll.
 +
* [[Uute_eID_rakenduste_loomine_toorik|eID funktsioonide tehnoloogia nüansid]]: samad funktsioonid detailselt lahti seletatuna, koos ülevaatega praktilistest abivahenditest.
 +
* [[Piiri%C3%BClene_eID,_STORK_ja_Euroopa_kodanikukaart_toorik|Piiriülene eID, STORK ja Euroopa kodanikukaart]]: eID ja teised riigid
  
* [[EID_lühitutvustus_toorik|eID tehniline lühitutvustus]]
+
[[EID_rakendusjuhend_eelmine|eelmine versioon juhendist]]
* [[EID_üldteavet_arendajatele_toorik|Kasulikku üldteavet arendajatele]]
 
* [[EID_kasutamine_olemasolevate_rakendustega_toorik|Kasutamine olemasolevate rakendustega]]
 
* [[Uute_eID_rakenduste_loomine_toorik|Uute rakenduste loomine]]
 
* [[Kasutuselevõtu_analüüs|Kasutuselevõtu analüüs]]
 
* [[Piiri%C3%BClene_eID,_STORK_ja_Euroopa_kodanikukaart|Piiriülene eID, STORK ja Euroopa kodanikukaart]]
 
* [[Näiterakendused]]
 

Viimane redaktsioon: 22. aprill 2014, kell 08:39

ID-kaart ja mobiil-ID infosüsteemides:
kus, milleks, kuidas.

Read in English: ...

El regionaal small.jpg
ID-kaart

Sissejuhatus

Meie juhend on mõeldud abiks nii infosüsteemide planeerimisel kui ehitamisel: kus, milleks ja kuidas kasutada eesti ID-kaarti, mobiil-ID-d ja digi-ID-d (edaspidi lihtsalt eID).

Juhendil on kolm osa:

 • Ülevaade rakendustest/stsenaariumidest, kus tasub eID kasutamist kaaluda. Toome näiteid ja analüüse tõenäolisest kasust ja tõenäolistest töömahtudest.
 • eID reaalse kasutamise tehnilised õpetused ja tarkvaranäited, alustades lihtsamatest ja jätkates küllalt keeruliste süsteemideni.
 • eID tehnoloogilised detailid ja kasulik taustinfo.

Juhendi sihtrühm on seega kõik, kes on seotud infosüsteemide planeerimise, tellimise ja arendamisega. Süsteemide lõppkasutajad ei ole sihtrühm: juhend ei räägi näiteks sellest, kuidas ID-kaardi standardtarkvara abil digiallkirja anda.

Juhend on loodud mitmes etapis, Riigi Infosüsteemide Ameti ja erinevate ettevõtete ning ekspertide koostöös Euroopa Liidu struktuurifondide programmi "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" raames.

Juhendi sisu kohta käivates küsimustes palume ühendust võtta help@ria.ee, eID arendustegevusega seoses abi@id.ee, projektiga seoses vt www.ria.ee/itt.

Rakendusstsenaariumid: kus ja milleks eID

Laias laastus jagame eID rakendusstsenaariumid infosüsteemides viide liiki:

 • Sissepääsukaart. ID-kaart on põhjendatud alternatiiv tavapärasele kontaktivabale RFID-kaardile olukorras, kus (a) kasutajate arv on väga suur ja sageli muutuv (b) turvalisus on üle keskmise oluline (c) kaarti ei kasutata sissepääsuks kümneid kordi päevas. ID-kaart sissepääsukaardina on levinud eeskätt koolides ja raamatukogudes.
 • Kliendikaart. ID-kaarti saab edukalt kasutada erinevates lojaalsusprogrammides (kauplustes, transpordis, raamatukogudes jne) kliendikaardina kliendi kiireks tuvastamiseks. Kasutusmugavus on parem laialt levinud magnetribaga kliendikaartidest ning ka kliendid eelistavad omada rahakotis ainult ühte kaarti kõikide kaupmeeste jaoks.
 • Sisselogimine. eID põhikasutus on veebirakendusse sisselogimine: turvalisem ja kergem hallata, kui paroolipõhine või Google/Facebooki kaudu sisselogimine. Analoogiliselt saab ka arvutisse sisselogimisel võtta paroolidele alternatiiviks võtta kasutusele ID kaart.
 • Maksed. Tänu ID-kaardi turvalisusele on võimalik selle baasil realiseerida erinevaid alternatiivseid maksemeetodeid kohtades, kus on oluline vähendada kas maksetele kuluvat aega, sularaha kasutamist või kus teenuse iseärade tõttu pole võimalik muude maksemeetodite kasutamine. Tüüpiline skeem on teostada teenuse pakkumise või kauba müümise hetkel ID-kaardi abil kasutaja turvaline tuvastamine ning tehingu toimumise fakti fikseerimine, et siis kas hiljem või alternatiivses maksekanalis teostada tasumine.
 • Digiallkirjad ja paberivaba kontor. Digiallkirjastamine paberlepingute ning -kinnituste asemel võimaldab eID rakendamisviisidest potentsiaalselt kõige suuremat kokkuhoidu.


Kasutamine infosüsteemides: tehnilised õpetused ja näitekood

Lihtsa kokkuvõttena võimaldab eID tuvastada kasutajat ja/või anda digiallkirja. Detailidesse minnes saab eID-d kasutada järgmistel viisidel:

 • Kasutaja tuvastamine veebis: praktikas kõige olulisem ja samas pea kõige lihtsam rakendus, mis nõuab lisaks konfigureerimisele ka veidi arendustööd. Koostöös veebiserveriga loeb veebirakendus kaardilt kasutaja info, tagades samas, et kasutaja on sisestanud õige PIN-koodi. Peale digiallkirjastamise on see eID põhirakendus. Tehniliselt on kasutaja tuvastamist lihtne ja kiire realiseerida: esimese töötava katseni kulub arendajal ca üks tund. Reaalselt kasutusvalmis süsteem võtab loomulikult rohkem aega, kui üldjuhul mitte üle tööpäeva.
 • E-maili turvamine, privaatvõrgud ja arvutisse sisselogimine: tegu on harvem kasutatavate rakendustega, mille jaoks ei ole jällegi vaja enda rakendust ehitada, olemasolevate süsteemide seadistamisest piisab. Samas on reaalsetest vajadustest arusaamine ja seadistused ise mittetriviaalsed: nende kasutuselevõtuks tasub hinnata ca üks nädal tööd.
 • Allkirjastamise, kontrollimise, krüpteerimise väikesed käsurea-näiterakendused oma eriarenduste loomiseks: neid saad kasutada eeskätt keerukamate, digiallkirjastamist kasutavate rakenduste ehitamisel konkreetsete komponentidena. Näiterakendused on keeltes C++ ja Java.
 • Keerukam näiterakendus: täiskomplekt eID funktsioone, sh digiallkirjastamine ja krüpteerimine, avalduste loomise ja töötlemise rakenduses. Keeled: PHP, .NET, Javascript.

Näiterakenduste lähtekoodi saad oma arvutisse kõige lihtsamalt Githubist tammet/eid koodihoidlast.

Tehnoloogilised detailid ja taustinfo

Nii enne arendustööde planeerimist kui nende käigus on kindlasti kasulik tutvuda järgmiste tehnilist laadi taustmaterjalidega:

eelmine versioon juhendist